Avrupa Merkez Bankası yöneticisinden faiz yorumu

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Pablo Hernandez de Cos rekor yüksek enflasyonla uğraşta faizlerin kademeli artmasını tercih ettiğini belirtti. AMB Lider Yardımcısı Luis de Guindos ise Avrupa büyümesindeki yavaşlamanın enflasyonu düşürmek için kâfi olmayacağını söyledi.

Bloomberg’in haberine göre AMB Yönetim Kurulu Üyesi ve İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernandez de Cos yüzde 2’lik gayenin epey üzerinde seyreden enflasyonu düşürmek için borçlanma maliyetlerinin daha da artması gerektiğini belirtti. Cos, 19 üyeli Euro Bölgesi’nde ekonomik aktivitenin yavaşladığı uyarısı yaptı.

‘ENFLASYONA KADEMELİ ETKİ’

İspanya’da konuşan ve AMB’nin en güvercin isimlerinden biri olan De Cos “Bizim aksiyonlarımız enflasyonu kademeli olarak etkiliyor. Azamî tesiri ise yaklaşık 2 yıl sonra görülüyor. Enflasyon gayesine hakikat çok süratli bir hareketin aktivite ve istihdam üzerindeki tesirleri çok dilek edilebilir olmayabilir” yorumunu yaptı.

Avrupa Merkez Bankası Lider Yardımcısı Luis de Guindos da bugün Madrid’deki bir konferansta yaptığı konuşmada Euro Bölgesi’nde büyümenin yavaşladığını, lakin bunun enflasyonu düşürmek için kâfi olmadığını söyledi.

Guindos, “Ekonomideki yavaşlama tek başına enflasyonu düşürmez. Para siyaseti enflasyonu düşürmeye yardımcı olmalı” halinde konuştu.

AMB bu ay başında rekor yüksek enflasyon nedeniyle 75 baz puanlık tarihi faiz artışı yapmıştı. Siyaset yapıcıların Ekim’de de 75 baz puanlık artış yapması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir