Bilim insanlarına göre, doğum için en güvenli yaş aralığı 23-32

Bilim insanları, 1980 ile 2009 yılları ortasında doğum yapmış 31 bin 128 bayanın bilgilerini, anne yaşı ile bebeklerde genetik olmayan doğum anomalileri ortasındaki bağlantı bağlamında inceledi.

Doğum anomalilerinin “en az görüldüğü 10 yıllık yaş aralığı”nı belirlemeye çalışan araştırmacılar, 23-32 yaş aralığının gebelik için ülkü yaş aralığı olduğunu tespit etti.

Araştırma ayrıyeten, annenin yaşı arttıkça bebeklerde down sendromu, kalp hastalığı, dudak ve damak yarığı üzere durumların yaşanma ihtimalinin arttığını buldu.

Dudak ve damak yarığı görülme riski genç yaşta doğum yapan annelerin bebeklerinde yüzde 9 olarak tespit edilirken, 32 yaş üstü gebeliklerde ise bu riskin yüzde 45 oranında olduğu söz edildi.

Doğuştan sindirim sisteminde bozukluk riskinin, genç yaşta doğum yapan annelerin bebeklerinde 23-32 yaş aralığına nazaran yüzde 23 fazla, 32 yaş üstünde doğum yapan bayanların bebeklerinde ise bu oranın yüzde 15 fazla olduğu tespit edildi.

Daha evvel yapılmış araştırmalar genetik bozukluklar ile anne yaşı ortasındaki bağlantıyı doğrularken, kromozomal olmayan anomaliler ile anne yaşı ortasındaki bağ üzerine çalışmaların eksikliği hissediliyor.

Araştırmanın sonuçları “BJOG” isimli bilim mecmuasında yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir