CHP’li Aygun: Erdoğan’ın “şifa reçetesi”nin fiyatı 9 ayda 2’ye katlandı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın vatandaşlara gece yatmadan evvel tüketmelerini tavsiye ettiği “şifa reçetesi”ndeki besinler da artırımlardan nasibini aldı. Temel besin unsurlarındaki fiyat artışlarını Meclis gündemine taşıyan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Erdoğan’ın manda yoğurdu, bal, Medine hurması ve yulaftan oluşan orta öğününün 4 kişilik aile için 2 bin 220 liraya yükseldiğini söyledi.

Buna nazaran, Manda yoğurdunun kilosu 45.90 liradan 80 liraya, Medine hurması 220 liradan 250 liraya, kestane balı 345 liradan 800 liraya, 44.95 liralık yulaf ezmesi de 120 liraya yükseldi.

Sözcü’de yer alan habere nazaran, CHP’li Aygun’un konuşmasından satır başları şöyle:

“Vatandaşımız meyve ve sebzeyi taneyle almaya başlamış, eti bırakın, yumurtayı, tavuğu, bakliyatı yiyemez oldu. Sarayın ise orta öğünü de var. Cumhurbaşkanımız özel manda yoğurdu, birkaç kaşık yulaf, birkaç kaşık kestane balı, 4-5 tane de Medine hurması yiyor fakat çocuklar yatağa aç giriyor.

“Manda yoğurdunun kilosu 80 lira, kestane balının kilosu 800 lira, Medine hurması 250 lira, yulaf ezmesi 120 lira. Bu şifa reçetesinin 4 kişilik bir aileye en optimist bütçesi 2 bin 220 lira. Bir de pırlantadan kıymetli olan ve sarayda tüketilen beyaz çay var. ÇAYKUR’da kilosu 11 bin 300 lira. Bir taban fiyatlı bunu almak için en az iki ay çalışması lazım.”

Erdoğan geçen 27 Mart’ta Tokatlı çiftçilerle yaptığı görüşmede, ‘şifa reçetesi’ni kamuoyuna açıklamış ve şöyle demişti:

“Ben şunu yapıyorum, her akşam yatarken, tavsiye ederim. Manda yoğurdu. Manda yoğurdu gerçekten kalitedir, çok yeterlidir. Onun içine şöyle Medine hurması doğrarım, üç tane yahut beş tane. Ona biraz kestane balı ve bir de içine yulaf ezmesi atarım. Bu dörtlüyü karıştırarak yer yatarım, şifa…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir