Deprem Bölgesinde Sel Sonrası Anlık Veriler: 16 Mart Adıyaman ve Şanlıurfa Sel Can Kaybı Kaç Oldu?

Türkiye, 6 Şubat 2023 Pazartesi sabahına dehşetli bir zelzele haberiyle uyanmıştı. 11 ili tesiri altına alan zelzelenin yaraları sarılmaya çalışılırken, ortadan geçen 1 ay sonunda Adıyaman ve Şanlıurfa’da depremzedelerin hayatlarını tehlikeye atan bir felaket daha yaşandı. Sağanak yağışın sebep olduğu sel felaketi, çadır kentlerde ve konteynerlarda yaşayan vatandaşların hayatlarını tehlikeye attı. Pekala 16 Mart 2023 Perşembe günü sel felaketi can kaybı kaç oldu? Şanlıurfa, Adıyaman selde kaç kişi hayatını kaybetti? İşte anlık bilgiler…

6 Mart 2023 Pazartesi günü birincisi sabah saat 04:17’de gerçekleşen 7.7 büyüklüğündeki zelzele, beraberinde 7.6 büyüklüğündeki öbür bir zelzelesi getirmişti.

11 vilayette tesirini gösteren büyük felaket, gözle görülür derecede yıkımlara ve sayısız can kayıplarına sebep olmuştu.

Ardından zelzele bölgelerinde yaşayan ve konutları yıkılmış olan depremzedeler için çadır kentler kurulmuş, süreksiz ömür alanları oluşturulmuştu.

Kış mevsiminde olmamızın verdiği dezavantaj ile havanın soğukluğu çadırlarda yaşayan vatandaşları güç durumda bırakıyordu. Kimi bölgelerde ise konteyner kentler kurulmuştu.

Aradan 1 ayı aşkın bir mühlet geçtikten sonra Adıyaman ve Şanlıurfa’da göz açtırmayacak şiddette sağanak yağış başladı. Bu durum beraberinde sel felaketini getirdi.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan’ın yaptığı açıklamaya nazaran, Urfa son yılların en ağır yağışını aldı.

‘Urfa’nın yıllık yağış ortalaması 450 kilogram, yalnızca iki gündeki toplam yağış ölçüsü neredeyse 150 kilogram.’

Şanlıurfa’da eğitime iki gündür orta verildi. Vatandaşlar ise bölgede alınan tedbirlerin yetersiz olduğu konusunda şikayetlerde bulunuyor.

Peki Şanlıurfa ve Adıyaman selde can kaybı kaç oldu? Selde kaç kişi hayatını kaybetti?

16 Mart 2023 Perşembe sabahı gelen bilgilere nazaran sel felaketinde; Adıyaman’da 2, Şanlıurfa’da 13 kişi olmak üzere toplamda 15 kişi hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir