Erbakan, Cumhur İttifakı’na nasıl girdi? İşte sürecin perde arkasında yaşananlar

Seçimlere kısa mühlet kala partiler ortasındaki ittifak görüşmeleri sürat kazandı. AK Parti’nin dirsek teması kurduğu partiler arasında Yeniden Refah Partisi de (YRP) yer aldı. 11 Mart’ta gerçekleştirilen görüşmede AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan‘ı Cumhur İttifakı’na katılmaya davet etti.

6284 SAYILI KANUN TARTIŞMANIN FİTİLİNİ ATEŞLEDİ

Erbakan’ın partisinin, 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun”un kaldırılması talebi tartışmalara neden oldu. Kelam konusu istek AK Parti’nin bayan milletvekillerinin de reaksiyonunu çekerken, Erbakan’ın AK Parti’ye 30 unsur sunduğu belirtildi.

ERBAKAN, KAPILARI TAM MANASIYLA KAPATMADI

Görüşmelerden sonuç çıkmayınca Fatih Erbakan seçimlere rastgele bir ittifaka dahil olmadan gireceklerini açıkladı. Cumhurbaşkanı adaylığı için müracaatta bulunan Erbakan AK Parti’ye kapıları tam manasıyla kapatmayarak, “Derlerse ki, bu unsurlarda mutabıkız, bunların uygulanması için çaba göstereceğiz, imzalıyoruz derlerse tekrar kurullarımızla değerlendirilip yanıt verebiliriz” dedi.

“PRENSİPLER KONUSUNDA UZLAŞMAYA VARDIK”

Sürecin nasıl sonlanacağı düşünülürken, Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı’na katılma kararı aldıklarını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Beştepe’de görüşme gerçekleştiren Fatih Erbakan, “Partimizin ittifak sürecinde başından itibaren talep ettiğimiz prensipler konusunda uzlaşmaya vardık.” diye konuştu.

YRP, CUMHUR İTTİFAKI’NA NASIL KATILDI?

YRP’nin fikrini nasıl değiştirip Cumhur İttifakı’na katıldığı merak konusu oldu. Habertürk muharriri Muharrem Sarıkaya kaleme aldığı yazıda, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici‘nin telefon diplomasisi yürüttüğünü belirtti.

DESTİCİ ORTAYA GİRDİ

Erbakan’ın 6284 sayılı Kanun’un tümünde değişiklik istemediklerini,”Kadının sözü yerine kabahatin makullüğü prensibinden hareket ettiklerini” lisana getirdiğini hatırlatan Sarıkaya, yazısında şu sözlere yer verdi: “Bu ileti Cumhur İttifakı’nda, “kapının tekrar aralandığı” şeklinde değerlendirilmiş. BBP lideri Mustafa Destici telefon açıp, kendilerinin de farklı bir fikirde olmadığını, münasebetiyle ortak bir noktada buluşulabileceğini belirterek yine müzakere sürecinin başlatılmasını önermiş… Teklifine Erbakan’dan da olumlu cevap gelince, Destici konuyu Cumhurbaşkanı, AK Parti başkanı Erdoğan ve AK Parti yöneticilerine de iletmiş.”

DESTİCİ İLE ERBAKAN ORTASINDA ÜÇ TELEFON GÖRÜŞMESİ

Destici ile Erbakan ortasında üç telefon görüşmesi yapıldığını yazan Sarıkaya’nın yazısı şu halde devam etti: “Bu etapta Erbakan da Erdoğan ile dün Külliyede buluşup, gelinen noktayı bir daha gözden geçirmiş. Varılan mutabakat metnine Erbakan’ın basın toplantısında da gösterdiği AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin’in imzası da yer almış… Böylece AK Parti ile YRP ortasında koalisyona emsal halde, ortak anlayış içinde seçime girme yapılanması sağlanırken, YSK’ya sunulan ittifak protokolüne de dahil edilerek Cumhur İttifakı’nın bir modülü haline de getirilmiş.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir