Evde doğurduğu bebeği pencereden atmıştı, cezası belli oldu

Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, hakkında “ev hapsi” biçiminde isimli denetim önlemi uygulanan sanık Ece Ç. katılmazken, avukatı ve babası hazır bulundu.

Duruşmada kararını açıklayan mahkeme heyeti, oy çokluğuyla sanık Ece Ç’ye vücut ve ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda olan çocuğuna karşı “kasten öldürme” kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verdi.

Heyet, sanığın duruşmalardaki yeterli halinden ötürü cezasını müebbet hapis cezasına indirdi.

Mahkeme başkanı oy çokluğu ile alınan bu karara muhalefet şerhi koyarak, sanığın beklenmeyen bir gebelik yaşadığından doğum anında iradesinin kırıldığını belirtti.

Mahkeme başkanı, sanığın gizli gebelik geçirdiğini, beklenmedik ve ani halde başlayan doğumu öngöremediğini ve doğum sonrasında yaşadığı endişe ve panik haliyle ruhsal çözünme yaşadığını söz etti.

Başkan, sanığın bu durumda tıp literatüründe “gebelik inkarı” olarak tanım edilen akut ve süreksiz bir mental çözülme durumu içinde olduğunu ve bebeğinin vefatına istemsiz sebebiyet verdiğini kaydetti.

Başkan muhalefet şerhinde sanığın gebelik durumunun farkında olması durumunda gebeliğini sonlandırma imkanı olduğunu da belirterek sanığa ceza verilmesine yer olmadığına yönelik görüşünü bildirdi.

İDDİANEMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Ece Ç’nin geçen yıl tanıştığı erkek arkadaşından gebe kaldığı anlatıldı. İddanamede, başlangıçta gebe kaldığını fark etmeyen sanığın, salgın hastalık nedeniyle uzun müddet doktora gidemediği belirtildi.

Sanığın gaz sancısı çektiğini düşünerek buna yönelik meskende tedaviler uyguladığı aktarılan iddianamede, sonrasında ise 3 ay geçmesine karşın durumu fark edemeyen Ece Ç’nin gebe olduğunu anlayıp, bu durumu etrafından gizlediği tabir edildi.

İddianamede, 18 Mayıs 2020’de Büyükçekmece’deki konutunda doğum sancıları başlayan sanık Ece Ç’nin, meskeninin tuvaletinde kendi başına doğum yaptığı belirtilerek, dünyaya getirdiği bebeğini meskeninin penceresinden dışarı atmak suretiyle öldürdüğü anlatıldı.

Adli Tıp Kurumunca yapılan otopsi sonucunda bebeğin sağ olarak doğduktan sonra öldürüldüğüne yönelik rapora da iddianamede yer verildi.

Sanığın anne, baba ve kardeşinin de sözlerinde, sanığın gebe olduğunu bilmediklerini, komşularının uyarısı üzerine meskenlerinin penceresinden bir bebek düştüğünü öğrendiklerini söyledikleri belirtilen iddianamede, şahit anlatımlarının sonucunda bu şahısların hamileliği bilmedikleri tarafındaki kısmının, sanığı muhafazaya yönelik beyanlar olduğu vurgulandı.

İddianamede, sanık Ece Ç’nin sözünde bebeği aşağı nasıl attığını hatırlamadığını, elinden düşmüş olabileceğini söyleyerek suçlamayı reddettiğine vurgu yapılarak, sanığın “alt soyu taammüden öldürme” hatasından ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılması istendi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir