Filistin’de İsrail şiddetinin son hedefi 2 yaşındaki bir bebek

Filistinli bebek ile babası, 1 Haziran Perşembe günü işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Nebi Salih beldesinde İsrail kurşunlarının gayesi oldu.

Henüz 2 yaşındaki bir bebeği başından vurarak ağır biçimde yaralayan İsrail ordusu, olaydan bir gün sonra yaptığı açıklamada “Filistinli bebek için üzgün olduklarını” söz etmekle yetindi.

Filistinli baba Heysem et-Temimi, oğlunun tedavi gördüğü Ramallah’taki El-İstişari Hastanesi’nde açıklamalarda bulundu.

“İsrail, birkaç dakika içinde hayatımızı altüst etti”

Temimi, “İsrail ordusu, kasabanın girişinde bir askeri denetim noktası kuruyor ve çoklukla burada çatışmalar çıkıyor. Meskenim askeri denetim noktasına yakın olduğu için bu durumlarla karşılaşıyordum ve hayatımı olağan seyrinde sürdürüyordum.” dedi.

İsrail güçlerinin konutunu taammüden maksat aldığını belirten Temimi, “Görünen o ki konutumun yakınında o an fark edemediğim bir pusu kurulmuş. Zira yaralandıktan sonra konutumun etrafından askeri denetim noktasına hakikat ilerleyen askerleri gördüm. İsrail, birkaç dakika içinde hayatımızı altüst etti.” diye konuştu.

“Filistinli silahlı bireylerin ateş açtığı ve İsrail ordusunun buna misilleme yaptığı tezi yanlışsız değil”

Temimi, şöyle devam etti:

“Filistinli silahlı birtakım bireylerin Yahudi yerleşim ünitesi tarafına ateş açtığı ve İsrail ordusunun buna misilleme yaptığı istikametindeki tezler gerçek değil. Öncesinde rastgele bir silah sesi duymadık. Birinci olarak İsrail askerleri meskenime ateş açtı. Bir akrabamızı ziyaret etmek için meskenden çıkıp aracımıza bindiğimiz sırada üzerimize ateş açıldı ve bu olay yaşandı. Aracı aksi istikamete sürmeye çalıştım lakin ikinci sefer ateş açıldı.”

Temimi, başlangıçta yaralandığını anlamadığını lakin art tarafına döndüğünde bebeğini yaralı bir formda art koltuğa uzanmış halde görünce büyük şok yaşadığını lisana getirdi.

Saldırıda aracın camlarının kırıldığını aktaran Temimi, “Oğlumun yaralandığını görünce süratlice komşularımın yanına götürdüm. Kasabadan çıkmak isterken evvel askerler mahzur oldu, daha sonra ambulans çağırıldı.” biçiminde konuştu.

Filistinli bebek, başındaki kurşunun çıkarılması için ileride bir operasyon geçirecek

Oğlunun hayati tehlikeyi atlattığını aktaran Filistinli baba, lakin küçük Muhammed’in sıhhat durumunun değerlendirileceğini ve başının içindeki kurşunun çıkarılması için ileride bir operasyon geçirmesi gerektiğini söz etti.

Temimi, “Muhammed’in sıhhatine kavuşmasını istiyorum. Allah korusun oğlumun yokluğunu hiçbir şey telafi edemez. O benim her vakit yol arkadaşım. Daha çok küçük olmasına karşın güler yüzlü, tatlı ve herkes tarafından sevilen bir bebek.” dedi.

Henüz İsrail ordusuna karşı bir dava açmadığını kaydeden Temimi, “İşgal güçlerinin, bu cins sıkıntılarla nasıl başa çıktığını biliyoruz. Orduyu koruyan bir güç var. Oğlum da işgal altındaki topraklarda yeni bir kurban.” sözlerini kullandı.

Ne olmuştu?

İsrail askerleri, 1 Haziran akşamı, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim ünitesi Neveh Tzuf’a ateş eden Filistinlileri bulmak gerekçesiyle civardaki Nebi Salih beldesine baskın düzenlemiş, beldeye giriş-çıkışları kapatmıştı.

Baskın sırasında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 2 yaşındaki Muhammed başından, babası da omzundan yaralanmıştı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Filistinli silahlı birtakım bireylerin Nebi Salih beldesi yakınındaki Yahudi yerleşim ünitesi Neveh Tzuf istikametine ateş açtığı, etraftaki İsrail askerlerinin de bu Filistinlilere ateşle karşılık verdiği” söz edilmişti.

İsrail acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı da yaptığı açıklamada, bebeğin kalbinin, yapılan müdahalenin akabinde tekrar atmaya başladığını lakin durumunun ciddiyetini koruduğunu ve Sheba Tel HaShomer Hastanesi’ne nakledildiğini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir