Meteoroloji’den peş peşe uyarılar: Sağanak, kar, don, fırtına, toz taşınımı…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, son hava durumu kestirimlerini paylaştı. Meteoroloji’den yapılan ihtarlara nazaran, ülke genelinde hava kesimli ve çok bulutlu olacak. Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu ile Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari, Afyonkarahisar ve Kastamonu’da yağışlı hava hakim olacak.

KUVVETLİ YAĞIŞ VE KAR UYARISI

Karadeniz’in iç bölümleri, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Afyonkarahisar ve Kastamonu etraflarında karla karışık yağmur ve hafif kar halinde olması beklenen yağışların; Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile sabah erken saatlerde Antalya’nın doğu ilçelerinde kuvvetli, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Mardin etraflarında çok kuvvetli ve şiddetli olacağı kestirim ediliyor.

BUZLANMA VE DON

Bugün gündüz ve gece saatlerinde doğu kesitlerde buzlanma ve don olayı görülmesi bekleniyor.

ÇIĞ TEHLİKESİ

Meteoroloji, Doğu Karadeniz’in iç bölümleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi riski bulunduğunu belirterek, dikkatli ve önlemli olunmasını istedi.

HAVA SICAKLIĞI ARTACAK MI?

Hava sıcaklığının yurdun iç ve batı kısımlarında 2 ila 4 derece artacağı iddia ediliyor. Başka bölgelerde hava sıcaklığında değerli bir değişiklik beklenmiyor.

KUVVETLİ RÜZGAR

Rüzgarın, Marmara’nın güneybatısı ve Kıyı Ege’de kuzeyli taraflardan, Doğu Karadeniz’in iç kısımlarında güney ve güneydoğu taraflardan kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı baca zehirlenmeleri üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerektiği belirtildi.

TOZ TAŞINIMI

Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması istendi.

DEPREM BÖLGESİNDE HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Güneydoğu Anadolu Bölgesi geneli ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin batısı için gök gürültülü sağanak ikazında bulundu.

Genel Müdürlüğün açıklamasına nazaran, bölgelerdeki yağışların bugün ve yarın kuvvetli olması bekleniyor.

Yağışların, bugün sabah ve öğlen saatlerinden itibaren Şanlıurfa, Mardin, Gaziantep, Kilis ve Kahramanmaraş etraflarında perşembe gününe kadar tesirli olacağı iddia ediliyor.

Bölgelerdeki yağışların çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51-100 kilogram/metrekare) olması bekleniyor.

Ani sel, su baskını, yıldırım, güney kısımlarda lokal dolu yağışı, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin ve Batman etraflarında toz taşınımı ve çamur biçiminde yağış, ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir