MHK Başkanı Lale Orta, yayıncı kuruluş yorumcularına baskı yapıldığı iddiasını yalanladı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Lideri Prof. Dr. Lale Orta ile ilgili ortaya atılan argümanlar kısa müddette gündeme oturmuştu. Orta, hakkında çıkan tüm argümanları yalanladı.

“İDDİALARIN GERÇEKLE UZAKTAN YAKINDAN İLGİSİ YOKTUR”

Yazılı bir açıklama yayımlayan Orta, “Yayıncı kuruluş yorumcularına baskı yapıldığı, karşılaşma özet manzaralarına durum ekletilmek istendiği, maçlar sırasında VAR Merkezi’ne girildiği belirtilen tezlerin gerçekle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bahsi geçen durumu farklı açıdan ve daha net halde kıymetlendirme imkanı sağlayan yayıncı kuruluşa ilişkin imaj hakkında beIN Sports yetkilileri ile bağlantı kurulmuştur ve kelam konusu konumla ilgili kamuoyunun hakikat bilgilendirilmesi amaçlanmıştır. Kelam konusu imaj beIN Sports’a aittir. İmgelerin sızdırıldığına yönelik argümanların hakem topluluğunu ve yayıncı kuruluşu yıpratmaya yönelik olduğu açıktır.” sözlerini kullandı.

“GÖRÜNTÜLER, MHK’NIN KULLANIM YETKİSİNDEDİR”

“Maçlardan alınan imajlar, kamuoyunu hakikat bilgilendirmek hedefiyle kullanılmaktadır. Tüm imajlar, yayıncı kuruluşta yayımlamak üzere hazırladığımız ‘Kuralına göre’ programını hazırlamak için MHK’nın kullanım yetkisindedir.” değerlendirmesinde bulunan Orta, şu görüşlerini paylaştı:

“Maçlar sırasında asla VAR Merkezi’ne girilmemiştir, girilmeyecektir. Maksadımız kuralları kulüplere ve futbolseverlere tam ve hakikat açıklamaktır. Futbolcular ve futbolseverler tarafından kuralların hakikat bilinmesi, bizi polemiklerden uzaklaştıracak, oyunun kalitesini arttıracaktır. Yayıncı kuruluş yorumcularına baskı yapıldığı, maç özetine ekleme yaptırıldığı, maçlar sırasında VAR Merkezi’ne girilip manzara alındığı istikametindeki palavra ve temelsiz tezlerin sahiplerini ispata davet ediyoruz. Şuramızı, hakem topluluğunu ve yayıncı kuruluşu yıpratma emeliyle yapılan bu temelsiz haberlerle ilgili tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyunun bilgisine hürmetlerimle sunarım.”

Kaynak: AA / Spor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir