Sağlık Bakanlığı’ndan danışmanlara ‘ihaleye fesat ve rüşvet’ suçlaması

Sıhhat Bakanlığı’nın e-nabız uygulamasının fikri mülkiyet haklarına ait dava nedeniyle yaşanan kriz, Ankara’da açılan yeni bir dava ile sonuçlandı. Sıhhat Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci’nin talimatıyla, Tiga isimli firma hakkında toplumsal medyadan paylaşım yapan danışmanı U.E ile öteki Sıhhat Bakan yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşi tarafından kurulan Bilbest firmasının şimdiki sahipleri hakkında ‘ihaleye fesat ve rüşvet’ teziyle kabahat duyurusunda bulunuldu.

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine nazaran, başlatılan soruşturma kapsamında Birinci’nin danışmanlarının da ortalarında bulunduğu proje uyum takımındaki 4 isim gözaltına alınıp sorgulandı. Soruşturma sonunda savcılık, Birinci’nin danışmanlarının yanı sıra, Sabahattin Aydın’ın oğlunun paylarını devrettiği Bilbest’in sahibi Mehmet Zahid Ercan’ın da ortalarında bulunduğu 6 kişi hakkında dava açtı.

e-Nabız’ın fikri mülkiyet hakları nedeniyle İki şirket ve Sıhhat Bakanlığı’nı karşı karşıya getiren hukuk davasının yarattığı kriz, Birinci’nin danışmanları ile Bilbest aleyhinde ceza davası açılmasıyla yeni bir boyut kazandı. Bilbest’in, Temmuz 2022’de e-Nabız’ın fikri mülkiyetine ait açtığı hukuk davası devam ederken, Birinci’nin danışmanlık hizmeti aldığı U.E, toplumsal medya hesabından Tiga’ya yönelik bir paylaşımda bulundu. Teze nazaran, paylaşım üzerine U.E’yi arayan Birinci, bu bireye ulaşamayınca öteki danışmanını aradı. Birinci, danışmandan, U.E’ye ulaşmasını talep ederek, “paylaşımın kaldırılmasını, aksi halde kendileri için âlâ olmayacağını” söyledi. İlerleyen saatlerde danışman U.E attığı tweet’i silse de kendisi üzere danışmanlık hizmeti veren ve proje takımında yer alan 3 şahısla birlikte işinden ayrılmak zorunda kaldı.

BAKANLIK’TAN AB İHALESİNE FESAT İDDİASI

Ancak atılan bu twitle başlayan gerginliğin sonunda Bakan Yardımcısı Birinci, Sağlık Bakanlığı’nın avukatları aracılığıyla danışman U.E’nin de ortalarında bulunduğu 4 kişi ile Bilbest firmasının yetkilileri hakkında ‘ihaleye fesat ve rüşvet’ savıyla kabahat duyurusunda bulundu. Danışman U.E, Avrupa Birliği uyumunda yürütülen “HS Monitör” ihalesine fesat karıştırmak ve rüşvet almak ile suçlandı.

4 DANIŞMAN GÖZALTINA ALINDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, cürüm duyurusu üzerine soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında savcılık, danışman ve Bilbest isimli firma ile öteki şüpheliler ortasındaki para hareketlerini inceledi. Yapılan incelemede Bilbest firmasının, danışmana 5 yıl içinde toplamda 142 bin lira gönderdiği belirlendi. Kelam konusu hesap hareketlerinde danışmanlar ortasında para trafiğine de rastlandı. Bunun üzerine Birinci’nin şikayet ettiği 4 danışman gözaltına alındı. Sözlerinin akabinde dört danışman yurtdışına çıkış yasağı ile özgür kaldı.

İLK DURUŞMA MAYIS’TA

İddianamede, Bakan yardımcısı Sabahattin Aydın’ın oğlunun Bilbest’teki paylarını devrettiği Mehmet Zahid Ercan da sanık olarak yer aldı. Öte yandan rüşvetle suçlanan danışmanlardan biri, 6 Şubat’taki zelzele sırasında hayatını kaybetti. Bu nedenle savcılık bu kişi tarafından takipsizlik kararı verdi. Ankara Başsavcılığının hazırladığı iddianame, ağır ceza mahkemesince kabul edildi. Davanın birinci duruşması Mayıs ayında görülecek.

‘E-NABIZ SİSTEMİ KATARLILARA SATILDI’ HABERİNE ERİŞİM ENGELİ

Sağlık Bakanı Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşi tarafından kurulan e-Nabız sistemini birinci tasarlayan şirket olan Bilbest isimli firmanın, Sağlık Bakanlığı ve Tiga isimli firmaya dava açmasıyla ortaya çıkan e-Nabız sisteminin Katarlılara satılmasına ait habere de yayın yasağı getirildi. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir